background
logotype
image1 image2 image3

Pielgrzymka 18.10.2014

 

Przemierzając urokliwymi uliczkami Brzegu, dotarliśmy do zachwycającego bogactwem wnętrz barokowego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Naszą uwagę przykuła tam nietypowa pieta pochodząca prawdopodobnie z Włoch z XVIII w. Obecny stan przedstawia rzeźbę po  gruntownej renowacji.

 

Nie omieszkaliśmy także wstąpić do renesansowego brzeskiego zamku. Na jego fasadzie został przedstawiony m.in. Ludwik II, który w 1415 r. pielgrzymował do Santiago de Compostela. 

Wnętrze budynku kryje Mauzoleum Piastów Brzeskich prezentujących piękne sarkofagi.

Na wyższych kondygnacjach znajduje się zamkowe muzeum, a w nim m.in. kolekcja dawnych strojów,

 zdobione piece z minionych epok,

oraz  dziedziniec, dzięki któremu zamek w Brzegu jest nazywany "Śląskim Wawelem".

 

Kierując się do Małujowic, podziwialiśmy uroki złotej polskiej jesieni. 

Po dotarciu na miejsce nasz zachwyt wzbudził kościół św. Jakuba Apostoła. Jego ściany pokrywa niemal sto biblijnych obrazów! Ta niesamowita świątynia, będąca najważniejszym punktem na Szlaku Polichromii Brzeskich, jest nazywana "Śląską Sykstyną". Czy zasłużyła na to miano? Oceńcie sami.

Chociaż pogoda nam wyjątkowo dopisała, co jakiś czas musieliśmy się zmagać z małymi przeszkodami. Humor jednak dopisywałJ

Zmęczeni kilkugodzinną wędrówką, czasami dawaliśmy sobie chwilę wytchnienia. 

Przeciwności losu sprawiły jednak, że musieliśmy przerwać wędrówkę tuż  przed Niemilem. Zaległości nadrobimy w przyszłym roku. Obiecujemy J Zachęcamy do dalszego pielgrzymowania i odkrywania piękna naszego kraju razem z nami także innych caminowiczów,  a tym czasem życzymy wszystkim pątnikom, dla których sezon wędrowania ze św. Jakubem jeszcze się nie skończył, BUEN CAMINO!

Zdj. i oprac. A. Dubaj

 

 

2019  camino.nysa.pl  globbersthemes joomla template