background
logotype
image1 image2 image3

Dwudniowa pielgrzymka

 

Pierwszego dnia dotarliśmy do Kopernik. 26 lipca o godz. 9:00 wyruszyliśmy spod Informacji Turystycznej Camino Nysa busem do Głuchołaz. Szlak rozpoczęliśmy przy źródle św. Jakuba zwanego studnią św. Jakuba ( Jakobs Brunnen) na zboczu Góry Parkowej pomiędzy VII i VIII stacją Drogi Krzyżowej. Po drodze minęliśmy Głuchołazy z Kościołem pw. św. Wawrzyńca z wczesnogotyckim portalem i bogato wyposażonym barokowym wnętrzem (Kościół został przebudowany  w XVIII w.)

Naszą uwagę przyciągnął również zespół dawnego wójtostwa ze średniowiecznymi zabudowaniami w stylu gotycko - renesansowym o pierwotnie obronnym charakterze. Zespół był wielokrotnie niszczony i przebudowywany, zatracił pierwotne cechy stylowe. W latach 1622 ? 1787 był w posiadaniu jezuitów sprowadzonych do Głuchołaz przez biskupa Karola Habsburga.

W  mieście zachowały się fragmenty murów miejskich z wieżą Bramy Górniej - wzniesioną w XIV w., obecnie udostępniana turystom jako wieża widokowa. Dalej szlak poprowadził nas wzdłuż rzeki Białej Głuchołaskiej ulicą Marii Konopnickiej, dalej polną drogą aż do Wilamowic Nyskich.

W Wilamowicach Nyskich skosztowaliśmy produktu regionalnego: gołąbków z kaszy gryczanej i ziemniaków. Na szlaku minęliśmy również jeden z kilku polskich klasztorów Benedyktynów w Biskupowie.

Dalej szlak poprowadził nas do Kamiennej Góry. Ciekawostką na szlaku była wieś Koperniki, z której wywodzą się przodkowie wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Tam zorganizowaliśmy grilla i przenocowaliśmy ( w szkole podstawowej na rozkładanych łóżkach).

O 8:00 rano wyruszyliśmy ponownie na szlak, by dojść do Nysy i wziąć udział w Jarmarku Jakubowym.

W Siestrzechowicach znajduje się dawny pałac biskupów wrocławskich z pięknymi polichromiami. Niestety obiekt z upływem czasu został bardzo zniszczony i wymaga remontu.

Nieopodal Siestrzechowic minęliśmy odnowioną barokowa kapliczka. Nieco dalej leży wieś Biała Nyska z kościołem św. Jana Ewangelisty i bramą wjazdową dawnego zamku (zniszczonego w czasie II Wojny Światowej, ruiny rozebrano). 

Nasi Pielgrzymi, choć wykończeni długą drogą i upałem dotarli szczęśliwi i uśmiechnięci do Nysy. J  

Kilka zdjęć z pielgrzymki:  

dsc02048

dsc02063

dsc02069

dsc02084

dsc02093

dsc02102
 

JARMARK JAKUBOWY

 

Dnia 27 lipca 2014 r. przy nyskiej Bazylice odbył się coroczny Jarmark Jakubowy, na którym nie zabrakło stoiska z Informacji Turystycznej Camino Nysa. Na naszym stoisku można było nie tylko otrzymać informacje dotyczące miasta Nysa, ale także nabyć ciekawe przewodniki o Nysie i jej okolicach, różnego rodzaju pamiątki rozpoczynając od magnesów na lodówkę, a kończąc na koszulce z naszym logo bądź zestawie upominkowym z miodami lub różnymi nowościami kosmetycznymi z naszej Miodolandii.

dsc 0740

dsc 0742

Oczywiście różnego rodzaju stoiska to tylko jedna z atrakcji, jakie miały miejsce na Jarmarku. Pod Bazylikę jak co roku przybyli również rycerze, szlachta, chłopi, gawiedź, kat i żebrak. O godzinie 12:00 odbyła się msza św., a ok. godz. 14:00 powitano św. Jakuba.

 

2019  camino.nysa.pl  globbersthemes joomla template