background
logotype
image1 image2 image3

Nyska Droga sw. Jakuba

Źródło św. Jakuba - Głuchołazy - Bodzanów - Wilamowice Nyskie - Łączki - Biskupów - Kamienna Góra - Koperniki - Siestrzechowice - Biała Nyska - Nysa - Złotogłowice - Prusinowice - Pakosławice - Reńska Wieś - Mroczkowa - Skoroszyce - Chróścina - Pniewie - Kopice - Głębocko - Lewin Brzeski -  Skorogoszcz

 

Szlak rozpoczyna się przy źródle św. Jakuba zwanego studnią św. Jakuba (Jakobs Brunnen) na zboczu Góry Parkowej pomiędzy VII i VIII stacją Drogi Krzyżowej.

goraGóra Parkowa

Po drodze mijamy Głuchołazy z kościołem pw. św. Wawrzyńca (XIII wiek) z wczesnogotyckim portalem i bogato wyposażonym barokowym wnętrzem (kościół został przebudowany w XVIII wieku). Warty uwagi jest także zespół dawnego wójtostwa ze średniowiecznymi zabudowaniami w stylu gotycko-renesansowym o pierwotnie obronnym charakterze. Zespół był wielokrotnie niszczony i przebudowywany, zatracił pierwotne cechy stylowe. W latach 1622-1787 był w posiadaniu jezuitów sprowadzonych do Głuchołaz przez biskupa Karola Habsburga.

sw wawrzyncaKościół św. Wawrzyńca

W mieście zachowały się fragmenty murów miejskich z wieżą Bramy Górnej - wzniesioną w XIV w., obecnie udostępniana turystom jako wieża widokowa. Dalej szlak biegnie wzdłuż rzeki Białej Głuchołaskiej ulicą Marii Konopnickiej, dalej polną drogą aż do Wilamowic Nyskich.

W Wilamowicach Nyskich można skosztować produktu regionalnego: gołąbków z kaszy gryczanej i ziemniaków. Dalej szlak biegnie nieco pod górę, na wzniesieniu należy skręcić w prawo w polną drogę. Szlak prowadzi do malowniczego lasu. W lesie znajduje się zbiornik wodny ? pozostałość po wyrobisku. Na szlaku znajduje się również jeden z kilku polskich klasztorów Benedyktynów w Biskupowie.

biskupowKościół w Biskupowie

Dalej szlak prowadzi do Kamiennej Góry. Ciekawostką na szlaku jest wieś Koperniki, z której wywodzą się przodkowie wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. W Siestrzechowicach znajduje się dawny pałac biskupów wrocławskich z pięknymi polichromiami. Niestety obiekt z upływem czasu został bardzo zniszczony i wymaga remontu. Nieco dalej leży wieś Biała Nyska z kościołem św. Jana Ewangelisty i bramą wjazdową dawnego zamku (zniszczonego w czasie II Wojny Światowej, ruiny rozebrano). Największym miastem na tym odcinku drogi św. Jakuba jest Nysa. Bazylika św. Jakuba jest jedną z najstarszych i najcenniejszych budowli gotyckich na Opolszczyźnie. 

bazylikaBazylika św. Jakuba

W Nysie warto zobaczyć też barokowy kościół pw. św. Piotra i św. Pawła, Fontannę Trytona, Dom Wagi Miejskiej oraz Piękną Studnię. Na Rynku Solnym mieści się zespół pojezuicki i Dom Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety z pokojem pamięci błogosławionej Marii Luizy Merkert. Niegdyś na Starym Mieście znajdował się szpital dla podróżujących szlakiem św. Jakuba, założony przez bożogrobców w 1239 roku. Ostatnim kościołem w Nysie będącym na szlaku jest pątniczy kościół MB Wspomożenia Wiernych, który jest znanym w okolicy miejscem pielgrzymkowym.

piotr i pawelKościół pw. św. Piotra i Pawła

 

Kolejne miejscowości na szlaku (Złotogłowice, Prusinowice, Reńska Wieś, Chróścina Nyska) przyciągają uwagę znajdującymi się tam krzyżami pokutnymi, których na ziemi nyskiej jest ponad dwadzieścia. Poza krzyżami pokutnymi na szlaku spotkamy też unikatowy na skalę europejską słup graniczny dawnego księstwa nyskiego biskupów wrocławskich, stojący pomiędzy Skoroszycami a Chróściną.

kamien

Za wsią Pniewie szlak wkracza na teren powiatu brzeskiego. W Kopicach znajduje się pałac Schaffgotschów, a nieco dalej w Głębocku prywatny skansen z ciekawymi eksponatami z XIX i XX wieku.

kopice palacPałac w Kopicach, źródło: Wikimedia Commons

Dalej szlak prowadzi przez Radoszowice, Sarny Wielkie, Sarny Małe i Stroszowice. W położonym przy szlaku Lewinie Brzeskim na uwagę zasługuje ratusz, barokowy pałac, kościoły oraz rynek z zachowanym średniowiecznym układem ulic. Następnie Nyska Droga św. Jakuba dochodzi do Skorogoszczy, gdzie łączy się z traktem Via Regia.

znak skoro

jakub mapa Kilometraż Nyskiej Drogi św. Jakuba (źródło: www.nysa.eu

2019  camino.nysa.pl  globbersthemes joomla template